TPD İstanbul Şubesi Bahar Dönemi Eğitim Etkinlikleri

 

 

 

Aşk, Evlilik ve Sadakatsizlik: Şeytan Üçgeni

 

 

Mehmet Z. Sungur


 

23 Mayıs 2018 Çarşamba

 

                                   

19.00-20.30

 

 

Başvuru: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

 

 

 

 

YER: Türkiye Psikiyatri Derneği İstanbul Şubesi 

Meşrûtiyet Mah. Halaskargazi Cad. No:128 K:1 Şişli/ İSTANBUL  

(Site katlı otopark karşısı, Kütahya Porselen yanı)

 Not : Katılım 50 kişi ile sınırlandırılmıştır. Lütfen kayıt yaptırınız.

Türkiye Psikiyatri Derneği üyelerine ücretsiz olup kayıtta öncelik verilecektir.

Türkiye Psikiyatri Derneği üyesi olmayan katılımcılar için eğitim ücreti 50 TL'dir. 

 

 

*TPD İstanbul şubesinin eğitimlerini internet sitemizden (tpdistanbul.psikiyatri.org.tr )

 ya da http://www.psikiyatritoplantilari.com adresinden takip edebilirsiniz 

 *TPD'ye üyelik işlemlerinizi, Şube Yönetim Kurulu Üyeleriyle, Şube sekreterimiz Emel Şen Kaynak ile iletişime geçerek, TPD İstanbul Şubesi eğitimlerinde, Ulusal Psikiyatri Kongresi'nde ya da Klinik Eğitim Sempozyumu'nda TPD Standı'nda yapabilirsiniz .

 * Aidat ödemelerinizi www.psikiyatri.org.tr adresinden online olarak gerçekleştirebilirsiniz.

 

 

 

TPD İstanbul Şubesi YK adına

 

Alper BÜLBÜL

 

Şube Bilimsel Toplantı Sekreteri 

 

 

Toplantı Özeti:
 

Şeytan Üçgeni: Aşk, Evlilik, Sadakatsizlik

Prof. Dr. Mehmet Sungur

 

Yaşamımız boyunca gözümüzü yakalayan birçok şey vardır. Ancak bunların çok azı yüreğimizi ve ruhumuzu da yakalar. Aşk, evlilik ve sadakatsizlik acısı gibi!.. Aşk “ben”leri yok etmek pahasına “biz” olabilmektir. Sınırları iyi çizilmiş bir evlilik “ben”leri koruyarak “biz” olabilme sanatıdır. Sadakatsizlik ise “biz”i yok etme riskini göze almaktır.
Kendisine yatırım yapmış olan insanların önemli bir kısmını hayalkırıklığına uğratmış olması evlilik kurumunun halen dünyanın en büyük gönüllü organizasyonu olmasına engel olamamıştır. Ömrünün kısa olması, geçici bir görme kusuru olduğunun bilinmesi hatta karşılık bulumadığında tarifsiz acılara neden olabilmesi ise tekrar tekrar aşık olmayı engelleyememektedir. Yıllarca emek verilmiş bir ilişkinin varlığı ve bu ilişkiye verilen önem ise sadakatsizliklerin yaşanmasının önünü kesememektedir. Her şeye rağmen hepimizin yaşantısının içinde olabildikleri için her üç deneyimde daha iyi anlaşılması gereken yaşantılar olarak karşımıza çıkmaktadır.
Bu sunumda aşk, sevgi, evlilik gibi konular izleyicilerle etkileşim içinde ele alınacak ve sadakatsizlik acısını yaşamalarına rağmen birlikte kalma kararı veren eşlerin acıyı sağlıklı bir biçimde geride bırakabilmek için geçmek durumunda oldukları zorlu süreçte kullanabilecekleri stratejiler aktarılacaktır. 

 

Kısa özgeçmiş:

MEHMET ZİHNİ SUNGUR

Orta öğrenimini Tarsus Amerikan Koleji’nde tamamlamış ve 1982 yılında Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun olmuştur.1984 yılında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dalı’nda uzmanlık öğrenciliğine başlamıştır. 1985 yılında Avrupa Konseyi bursu kazanarak İngiltere’de  “Toplum (Community) Psikiyatrisi” ve “Ruh sağlığı hizmetlerinin yapılandırılmasında değişik modeller” konularında çalışmıştır.
1986-88 yılları arasında British Council bursiyeri olarak gittiği Londra Psikiyatri Enstitüsü’nde (Kings College) “davranış tedavileri”, “cinsel işlev bozuklukları-seks terapileri”, “evlilik terapileri” ve “kaygı bozuklukları” alanlarında eğitim almıştır.
1992 yılında Psikiyatri Doçenti ünvanını almıştır. Doçentlik sonrasında çalışmalarını özellikle “Kognitif ve Davranış Terapileri”, “Cinsel İşlev Bozuklukları” ve “Evlilik Terapileri” ve “Kaygı Bozuklukları” konularında yoğunlaştırmış ve 1996 yılında Kognitif ve Davranış Terapileri Derneği’nin Kurucu Başkanlığını, 1998 yılında ise Cinsel Eğitim, Tedavi ve Araştırma Derneği’nin kurucu üyeliğini yapmıştır. Halen Kognitif ve Davranış Terapileri Derneği’nin başkanlığını yapmaktadır.  Türkiye Psikiyatri Derneği Aile ve Çift Terapileri ve Bilişsel Davranış Terapileri Çalışma Birimi’nin koordinatörlüğü görevlerini yürütmüştür. Kognitif ve davranış tedavilerinin ülkemiz içinde tanıtımı ve yaygınlaştırılması konularında öncülük yapmış ve halen hem ülkemizde hem de dünyanın çeşitli ülkelerinde bu tedavilerin etkin bir biçimde kullanılması doğrultusunda eğitimler vermektedir.
2000 yılında Avrupa Davranış ve Kognitif Terapiler Birliği başkanı seçilmiştir. Dr. Sungur İngiliz Psikoterapiler Birliği ve İngiliz Davranış ve Kognitif Terapiler Birliği tarafından "kognitif-davranışçı terapist" olarak akredite edilmiştir. Amerikan Kognitif Terapi Akademisi (Beck Akademisi) kurucu üyelerinden olup, aynı akademinin diplomatı ve sertifiye edilmiş eğitici ve süpervizörlerinden biridir. Merkezi ABD'de olan "Uluslararası Kognitif Terapiler Birliği" (IACP)nin Yönetim Kurulu üyesi iken 2017 yılında aynı birliğin başkanı olmuştur. Ayrıca "Avrupa Seksoloji Federasyonu" yönetim kurulu üyesi olarak görev yapmaktadır.
Bugüne kadar toplam 7 uluslararası ve birçok ulusal kongrenin başkanlığını üstlenmiştir.
Dört ulusal, dört uluslararası meslek ödülü yanı sıra 2014 yılında Avrupa Seksoloji Federasyonu tarafından çift ve seks terapilerine olan katkıları nedeniyle kendisine bir "gold medal ödülü" verilmiştir..
Halen Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dalı’nda öğretim üyesi olarak görev yapmaktadır. 

 

 
Friday the 3rd. Türkiye Psikiyatri Derneği İstanbul Şubesi Resmi Web Sayfası - Joomla Templates