TPD İstanbul Şubesi Bahar Dönemi Eğitim Etkinlikleri
 
 
 
Varoluşçu Felsefe ve Varoluşçu Psikoterapiler
 
 
Onur Yılmaz
 
Ersin Baltacı
 
 
3 Nisan 2018 Salı
 
19:00-20:30
 
 
Başvuru: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
 
 
 
 
YER: Türkiye Psikiyatri Derneği İstanbul Şubesi 
Meşrûtiyet Mah. Halaskargazi Cad. No:128 K:1 Şişli/ İSTANBUL  
(Site katlı otopark karşısı)
 
 Not : Katılım 50 kişi ile sınırlandırılmıştır. Lütfen kayıt yaptırınız.
Türkiye Psikiyatri Derneği üyelerine ücretsiz olup kayıtta öncelik verilecektir. 
Türkiye Psikiyatri Derneği üyesi olmayan katılımcılar için eğitim ücreti 50 TL'dir. 
 
 
*TPD İstanbul şubesinin eğitimlerini internet sitemizden (tpdistanbul.psikiyatri.org.tr )
 ya da http://www.psikiyatritoplantilari.com adresinden takip edebilirsiniz.
 
 *TPD'ye üyelik işlemlerinizi, Şube Yönetim Kurulu Üyeleriyle, Şube sekreterimiz Emel Şen Kaynak ile iletişime geçerek, TPD İstanbul Şubesi eğitimlerinde, Ulusal Psikiyatri Kongresi'nde ya da Klinik Eğitim Sempozyumu'nda TPD Standı'nda yapabilirsiniz .
 
 *Aidat ödemelerinizi www.psikiyatri.org.tr adresinden online olarak gerçekleştirebilirsiniz.
 
 
TPD İstanbul Şubesi YK adına
 
Alper BÜLBÜL
 
Şube Bilimsel Toplantı Sekreteri 
 
 
Toplantı Özeti:
 
Varoluşçu Analiz ve Logoterapi, Avusturyalı psikiyatrist ve nörolog Viktor Emil Frankl tarafından geliştirilmiş bir müdahale teorisi ve yaklaşım sistemidir. Felsefe zeminiden beslenir.  Temel Söylemleri şöyle özetlenebilir:
  • En zor koşullar altında bile hayatın her zaman anlamı vardır. Yaşam motivasyonumuz hayatta anlam üretme arzumuzdan gelir.
  • Yaşamın anlamı, arayarak bulabileceğimiz bir şey değildir. Kendi yaşamımızın anlamını ancak kendimiz üretebiliriz. Anlam üretmek için temel kaynaklarımız ise deneyimlerimiz, yaptıklarımız ve kaçınamadığımız acı ve zorluklardır.
  • İnsanın varoluşu üç boyuttan oluşur; bedensel, psikolojik ve spiritüel boyutlar. Varoluşçu Analiz ve Logoterapi, özellikle spiritüel boyuta odaklanarak çalışır ki, bu boyut da zaten insanın anlam bulma, hedef odaklı olma, üretkenlik, seçim, sevgi, hayal etme, kendini keşif ve kendini aşma kapasitelerini barındırır. 
  • Otantik bir yaşam, kişinin ‘’olduğu gibi’’ var olmak için, kendi sorumluluğunu alabilecek cesareti göstermesi ile elde edilebilir. Sorumluluk alan, seçimler yapan birey, özgür olabilir. Ancak varoluşçu anlamda özgürlük, ‘’rahat edilen’’ bir yer değildir. Özgürlük, bireyin sorumluluk alıp yaptığı seçimlerin öngörülebilen veya öngörülemeyen tüm sonuçlarını kabul etmesiyle ve bu sonuçlardan en başta kendisini sorumlu tutmasıyla mümkün olur. 
Bu sunumda, temel düzeyde varoluşçu felsefe tanıtılacak, ardından varoluşçu analiz ve varoluşçu psikoterapilerin işleyişi ile hem kendi bireysel yaşamımıza, hem de başta psikoterapiler olmak üzere klinisyenlik becerilerimize getirebileceği katkılar tartışmaya açılacaktır. 
 

Özgeçmiş:
Dr. Onur Yılmaz

Psikiyatri Uzmanı
Bezmialem Vakıf Üniversitesi Tıp Fakültesi Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Servisi Öğretim Görevlisi
Doğum Yeri ve Tarihi: Ankara, 1978
Lise: Adana Anadolu Lisesi, Çukurova, Adana   (1993-1996)
Tıp Fakültesi: GATA Tıp Fakültesi, Ankara (1996-2002) 
Uzmanlık Eğitimi: GATA Haydarpaşa Eğitim Hastanesi, Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Servisi, İstanbul(2005-2010)
 
Tamamladığı eğitimler ve aldığı ünvanlar:
Kognitif ve Davranış Terapileri Eğitimi: Kognitif ve Davranış Terapileri Derneği (KDTD) bünyesinde 2008-2012 arasında sürdürülüp tamamlanmış, ''Bilişsel Davranışçı Terapist’’ Ünvanı EABCT tarafından sertifiye edilmiştir.
Cinsellik ve Cinsel Tedaviler Eğitimi: Cinsel Eğitim Tedavi ve Araştırma Derneği (CETAD) bünyesinde 2008-2011 arasında sürdürülüp tamamlanmış, Cinsel Terapist Ünvanı, aynı dernek tarafından verilmiştir.
Varoluşçu Analiz ve Logoterapi (VALT) Eğitimi: Varoluşçu Psikoterapiler Derneği bünyesinde 2014-2016 arasında sürdürülüp tamamlanmış, 'Varoluşçu Analist ve Logoterapist'' ünvanı aynı dernek tarafından verilmiştir, 2016 Ekim ayından beri aynı dernekte ‘Varoluşçu Analiz ve Logoterapi Eğitici Eğitimine’’ devam etmektedi.
EMDR (Eye Movement Desensitization and Reprocessing) Birinci Düzey Eğitimini, 14-18 Mayıs 2009 da, Davranış Bilimleri Enstitüsünden (DBE) almıştır.
Dinamik Psikoterapiler eğitimi : Prof.Dr. Doğan ŞAHİN yönetiminde 2016 Ekim tarihinde başlayan eğitim sürecine devam etmektedir.
‘’Attachment in Psychotherapy’’ isimli, bağlanma kuramı ve psikoterapiler odaklı kitabın (Yazar: David J. Wallin) Türkçe çevirisini, Prof.Dr. İsmet Kırpınar editörlüğünde tamamlamıştır. Kitap‘’Psikoterapide Bağlanma’’ adı ile basıma hazırlanmaktadır.
 
Halen Bezmialem Vakıf Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri Servisi Uzmanlık Öğrencilerine teorik ve uygulamalı eğitimler, Tıp Fakültesi, Diş Hekimliği Fakültesi ve Sağlık Bilimleri Fakültesinde ise teorik dersler vermektedir.
Özel ilgi alanları, Psikodinamik Psikoterapiler, Varoluşçu Psikoterapiler, Cinsel İşlev Bozuklukları ve Travma ve Postravmatik Stres Bozukluğudur.
 
 
 
 
 
Dr. Ersin Baltacı

Psikiyatri Asistanı
Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesinde 1. psikiyatri servisinde çalışmaktadır.
e-posta: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
Doğum Yeri ve Tarihi: Üsküdar/1985
Lise: Kadıköy Anadolu Lisesi (1999-2004)
Tıp Fakültesi: Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi (2005-2012) 
 
Mesleki Deneyimi:
Ağrı Doğubayazıt Karabulak Köyü Aile Sağlığı Merkezi-Aile Hekimi(2012-2014)
Ağrı Doğubayazıt Dr. Yaşar Eryılmaz Devlet Hastanesi-Pratisyen Hekim(2012)
 
Aldığı kurslar ve devam ettiği eğitimler :
Abdulkadir Özbek Psikodrama Ensititüsünde Psikodrama Eğitimine ve Varoluşçu Psikoterapiler Derneği Temel Varoluşçu Analiz Eğitimine devam etmektedir.
Bilişsel Davranışçı Psikoterapiler Derneği-Bilişsel ve Davranışçı Terapi Kuramsal Eğitimini tamamlamıştır.
Barilem Ruhsal Travma ve Travma Terapileri Grubunda, Türkiye Psikiyatri Derneği Psikiyatri ve Felsefe Çalışma Biriminde yürütülen eğitimlere ve çalışmalara devam etmektedir.
 
İlgi Alanları: fenomenoloji,felsefe, grup terapileri,travma terapileri

 

 

__._,_.___
Friday the 3rd. Türkiye Psikiyatri Derneği İstanbul Şubesi Resmi Web Sayfası - Joomla Templates