TPD İstanbul Şubesi Bahar Dönemi Eğitim Etkinlikleri
 
 
  
 
 
Metakognitif Terapi Genel Özellikleri ve Klinikte Yaygın Anksiyete Bozukluğunda Uygulanışı
 
 
Anıl GÜNDÜZ
 
 
 
20 Mart 2018 Salı
 
19:00-20:30
 
 
Başvuru: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
 
 
YER: Türkiye Psikiyatri Derneği İstanbul Şubesi 
 
Meşrûtiyet mah. Halaskargazi cad. No:128 K:1 Şişli/ İstanbul  
(Site katlı otopark karşısı, Kütahya Porselen yanı)
 
Not : Katılım 50 kişi ile sınırlandırılmıştır. Lütfen kayıt yaptırınız.
Türkiye Psikiyatri Derneği üyelerine ücretsiz olup kayıtta öncelik verilecektir.
 
 
*TPD İstanbul şubesinin eğitimlerini internet sitemizden (tpdistanbul.psikiyatri.org.tr )
 ya da http://www.psikiyatritoplantilari.com adresinden takip edebilirsiniz 
 
*TPD'ye üyelik işlemlerinizi, Şube Yönetim Kurulu Üyeleriyle, Şube sekreterimiz Emel Şen Kaynak ile iletişime geçerek, TPD İstanbul Şubesi eğitimlerinde, Ulusal Psikiyatri Kongresi'nde ya da Klinik Eğitim Sempozyumu'nda TPD Standı'nda yapabilirsiniz .
 
 
* Aidat ödemelerinizi www.psikiyatri.org.tr adresinden online olarak gerçekleştirebilirsiniz.

 
-- 
TPD İstanbul Şubesi Yönetim Kurulu adına,
 
Alper BÜLBÜL
 
Şube Bilimsel Etkinlik Sekreteri
 
 
 
 
Toplantı Özeti:


Metakognitif terapi, ilk olarak yaygın anksiyete bozukluğunun tedavisinde kullanılmaya başlanmış olup, daha sonra uygulama alanı diğer psikiyatrik bozukluklara genişletilmiştir. Metakognisyon, kişinin kendi zihinsel süreçlerini değerlendiren ve o süreçlere verilen tepkileri düzenleyen bilişler olarak açıklanabilir. Metakognitif terapi, psikopatolojinin ortaya çıkışını; kişinin kendi içsel deneyimlerine yanıt olarak metakognisyonları tarafından belirlenen tepkilerin olumsuz duyguyu sürdürmesi ve olumsuz inançları güçlendirmesi temeline dayandırmaktadır.
Yaygın anksiyete bozukluğu (YAB), en sık görülen anksiyete bozukluklarından biridir ve burada görülen sorunlar hemen hemen tüm anksiyete bozukluklarında görülebilmektedir. Temelde aşırı endişelenme ve bu endişelenmeyi kontrol etmekte zorlanmaya eşlik eden anksiyete belirtilerinden oluşur. Endişelenmek bu hastalığın anahtar bilişi olup, terapist bu endişelenme halini tanımlayabilmeli ve ruminasyon veya obsesyon gibi diğer zihinsel eylemlerden ayırabilmelidir. Endişelenmek aslında bir baş etme stratejisi olarak görülsede bir süre sonra kişi endişelenmek hakkında da endişelenmeye başlayabilmektedir. Metakognitif terapide YAB’ı tedavi ederken endişelenmek hakkındaki endişe (Tip 2 Endişe) anahtar kavramlardan biridir. YAB’ın metakognitif terapisindeki ilk amaç formülasyon ve sosyalizasyon aracılığıyla kişinin endişe sürecini tanımasını sağlamak, daha sonrasında endişe ile ilgili sahip olduğu kontrol edilemezlik metakognitif inancını sorgulatmak, endişe ve anksiyete ile ilgili endişeyi sorgulatmak, endişeyi devam ettiren kaçınca ve işlevsiz baş etme stratejilerini ortadan kaldırmak, endişenin zarar vereceği ile ilgili metakognisyonları sorgulatmak ve son olarak endişenin işe yaradığını, ihtiyaç duyduğunu ve önemi hakkındaki pozitif metakognitif inançları sorgulatmaktır.

Özgeçmiş:
 
Uzm. Dr. Anıl Gündüz
 
Haydarpaşa Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde psikiyatri uzmanı olarak çalışmaktadır. Kognitif ve Davranış Terapileri Derneği ve Avrupa Davranış ve Kognitif Terapiler Derneği (EABCT)’ nden sertifiye kognitif ve davranışçı terapisttir. Avrupa Seksoloji Federasyonu (EFS)’ nun gençlik komitesi üyesi ve EFS sertifiye seksolojisttir. Halen Almanya’ da Birleşik Krallık Metakognitif Terapi Enstitüsü tarafından yürütülen Metakognitif Terapi diploma eğitimine devam etmektedir. Anksiyete bozuklukları, obsesif kompulsif bozukluklar, travma, depresif bozukluklar ve cinsel işlev bozukluklarının kognitif davranışcı ve metakognitif terapisiyle ilgilenmektedir.
Friday the 3rd. Türkiye Psikiyatri Derneği İstanbul Şubesi Resmi Web Sayfası - Joomla Templates