Değerli Meslektaşlarımız,
 
TPD İstanbul Şubesi 2017-2018 dönemi etkinliklerine, "Sıradan insan ve Sigmund Freud" seminerinin 14 Kasım 2017 tarihinde gerçekleştirilecek “Günlük yaşamın psikopatolojisi” konferansı ile devam ediyoruz.
 
Talat Parman tarafından yürütülmekte olan ve 3 ayrı konferanstan oluşan bu seminerde Freud’un üç önemli kitabı; "Düşlerin yorumu", "Günlük yaşamın psikopatolojisi" ve "Espri ve bilinçdışıyla ilişkileri" onun kuramının geneli bağlamında ele alınacaktır. Böylece psikanalizin insan ruhsallığının tümünü kapsamaya çalışan bir düşünce ve uygulama sunduğu ve en önemli hedefinin bireyi ve onun öznelliğini başköşeye oturtmak olduğu gösterilmeye çalışılacaktır. Sayın Parman'a etkinliklerimize sağladığı bu değerli katkıdan dolayı tüm üyelerimiz adına teşekkür ederiz. Seminerin içeriği ve programı ile ilgili ayrıntıları aşağıda bulabilirsiniz.
 
Saygılarımızla,
 
Dr. Murat Yalçın
 
Türkiye Psikiyatri Derneği İstanbul Şube 
Yönetim Kurulu adına 
Şube 2. Başkanı
 
 
Katılım Koşulları

Kontenjan 50 kişi ile sınırlandırılmıştır. 
Türkiye Psikiyatri Derneği üyelerine ücretsiz olup kayıtta öncelik verilecektir. Üye olmayan katılımcılar için katılım bedeli 50 TL'dir. 
 
Program 10 Ekim 2017 tarihinden itibaren üç boyunca her ayın ikinci salısı bir konferans şeklinde sürecek ve 20:00-22:00 saatleri arasında, Türkiye Psikiyatri Derneği İstanbul Şubesi –Yeni Ofis: Meşrutiyet Mah. Halaskargazi Cad. No:128 Kat:1 D:1 Şişli İstanbul adresinde yapılacaktır. 

Seminere katılmak isteyen üyelerimizin 10 Kasım 2017 Saat:17:00'ye kadar kayıt yaptırmaları önemle rica olunur.
 
 
Seminer Programı 
 
Ekim ayından itibaren üç ay boyunca her ayın ikinci Salı günü saat 20.00-22.00 arası TPD İstanbul Şubesinde yapılacaktır. Konferansın aksamaması için konferans saatinden önce toplantı salonunda bulunmanızı rica ederiz.
 
 
10 Ekim 2017   20:00-22:00   “Düşlerin yorumu” 
14 Kasım 2017 20:00-22:00  “Günlük yaşamın psikopatolojisi”
12 Aralık 2017  20:00-22:00   “Espri ve bilinçdışıyla ilişkileri” 
 
 
Seminer İçeriği
 
Sıradan İnsan ve Sigmund Freud 
 
S.Freud bir hekim olarak hastalarından yani “psikopatolojik olgulardan” yola çıkmış olsa da, çalışmalarının daha başında insan ruhsallığını bütünüyle, yani yalnızca patolojik, hastalıklı, sorunlu yönleriyle değil normal, günlük, sıradan olgularıyla da birlikte anlamak gerektiğini görmüştür.  Onun kimileri için başyapıtı olarak kabul edilen “Düşlerin yorumu” (1900) kitabı bunun çok önemli bir örneğidir. Böylece sıradan bir insanın sıradan düşleri bir inceleme konusu haline gelmekte ve yeni  bir “bilim”in doğuşu müjdelenmektedir. Freud daha sonra bir yandan psikopatolojiyle ilgili çalışmalarını sürdürürken, bir yandan da “Günlük yaşamın psikopatolojisi” (1901) ve “Espri ve bilinçdışıyla ilişkileri” (1905)  kitaplarıyla sıradan insanın güncel yaşamını anlamaya ve açıklamaya çalışmıştır.  Bu yapıtların psikanalizin keşif dönemine denk düştüğünü de vurgulamak gerekir.
Bu seminerde Freud’un bu üç önemli kitabı, onun kuramının geneli bağlamında ele alınacaktır. Böylece psikanalizin insan ruhsallığının tümünü kapsamaya çalışan bir düşünce ve uygulama sunduğu ve en önemli hedefinin bireyin ve onun öznelliğinin başköşeye oturtmak olduğu gösterilmeye çalışılacaktır.
 
 
 
Talat Parman
 
Formatör psikanalist ve psikiyatri doçentidir.
İstanbul Psikanaliz Derneği kurucu üyesi ve Paris Psikanaliz Kurumu ve Uluslararası Psikanaliz Birliği üyesidir.
Psikanaliz Yazıları Dergisi yayın yönetmenidir.
Kitapları: Ergenlik ya da Merhaba Hüzün, Ergenliğin Yüzleri, Psikanalizi Yazmak, Psikanalitik Denemeler 
Yayına hazırladığı kitaplar: Yatılılık: Okul Ev Olunca (Şükran İ. Başarır ile birlikte), Ergenlikte Değişim ve Erişkin Yaşam Geçiş.
Ayrıca J-B Pontalis'ten yaptığı çeviri kitapları vardır: "Temel Düşlem, Kökenlerin Düşlemleri, Düşlemin Kökenleri", "Penceler", "Bir Adam Yok oluyor", "O Kadınlar".

 
------------------------------ ------------------------------ ------------------------------ ------------------
 
Önemli Uyarı: Kontenjanın sınırlı olması nedeniyle kayıtta TPD İstanbul Şubesi üyesi olan meslektaşlarımıza öncelik verilecektir. Şubemizce düzenlenen uzun süreli grup etkinliklerinde ve modüler eğitimlerde kısıtlı kontenjan sebebiyle devamlı katılıma önem verilmektedir. Kayıt yaptırıldığı halde katılım gösterilmemesi, katılım gösterilebilecek diğer üyelerimizin mağduriyetine neden olmaktadır. Bu nedenle uzun süreli etkinlik ve seminerlerde ve modüler eğitimlerde kayıt yaptırdığı halde düzenli katılım göstermeyen üyelerimiz TPD İstanbul Şubesi'nin diğer kısa ya da uzun süreli seminer-eğitimlerinde ve şubemizce verilecek bursların başvurularında öncelik haklarını kaybedeceklerdir. Kayıt yaptırdığı halde katılım gösteremeyecek olan üyelerimizin, diğer üyelerin de eğitim ve seminerlerden faydalanabilmeleri için kayıtlarını iptal ettirmelerini önemle rica ederiz.
 
*TPD İstanbul şubesinin eğitimlerini  internet sitemizden (tpdistanbul.com)  ya da http://www.psikiyatritoplantilari.com adresinden takip edebilirsiniz.   

*TPD'ye üyelik işlemlerinizi, Şube Yönetim Kurulu Üyeleriyle, Şube sekreterimiz Emel Şen Kaynak ile iletişime geçerek, TPD İstanbul Şubesi eğitimlerinde, Ulusal Psikiyatri Kongresi'nde ya da Klinik Eğitim Sempozyumu'nda TPD Standı'nda yapabilirsiniz .

*Aidat ödemelerinizi www.psikiyatri.org.tr adresinden online olarak gerçekleştirebilirsiniz.
 
*Dernek Adresi: Türkiye Psikiyatri Derneği İstanbul Şubesi –Yeni Ofis: Meşrutiyet Mah. Halaskargazi Cad. No:128 Kat:1 D:1 Şişli İstanbul adresinde yapılacaktır.   Tel: 0212 244 96 66/67
Wednesday the 1st. Türkiye Psikiyatri Derneği İstanbul Şubesi Resmi Web Sayfası - Joomla Templates