TPD İstanbul Şubesi Güz Dönemi Eğitim Etkinlikleri 

 

 

 

Cinsel Travma, Şair ve Bir Şiir 

 

 

Cem Kaptanoğlu

 

21  Kasım 2017 Salı

 

19:00-21:00

 

 

Başvuru: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

 

YER: Türkiye Psikiyatri Derneği İstanbul Şubesi 

 

Meşrûtiyet mah. Halaskargazi cad. No:128 K:1 Şişli istanbul  

(Site katlı otopark karşısı, Kütahya Porselen yanı)

 


 

Not : Katılım 50 kişi ile sınırlandırılmıştır.Lütfen kayıt yaptırınız.

Türkiye Psikiyatri Derneği üyelerine ücretsiz olup kayıtta öncelik verilecektir.

 

 

 

 

*TPD İstanbul şubesinin eğitimlerini internet sitemizden (tpdistanbul.psikiyatri.org.tr )

 ya da http://www.psikiyatritoplantilari.com adresinden takip edebilirsiniz 

 

*  TPD'ye üyelik işlemlerinizi, Şube Yönetim Kurulu Üyeleriyle, Şube sekreterimiz Emel Şen Kaynak ile iletişime geçerek, TPD İstanbul Şubesi eğitimlerinde, Ulusal Psikiyatri Kongresi'nde ya da Klinik Eğitim Sempozyumu'nda TPD Standı'nda yapabilirsiniz .

 

 

* Aidat ödemelerinizi www.psikiyatri.org.tr adresinden online olarak gerçekleştirebilirsiniz.

 

 

Dr. Alişan Burak Yaşar

 

TPD İstanbul Şubesi YK adına

 

Şube Bilimsel Toplantı Sekreteri

 

 

 

 

 

 

 

 

Toplantı özeti

 

Ödipal travma, öznenin faili ve mağduru olduğu cinsel bir travmadır aynı zamanda. Freud önce hastalarının geçmişlerine gömülü cinsel travmaları sonra bir insanlık durumu olarak ödipal travmayı keşfetti. Ona göre ikisi arasında derin bir uçurum vardı ve o, daha doğrusu psikanaliz, yapısal olan ödipal travmayı gerçek cinsel travmayla karıştırdığı için uçurumun kenarından döndü.

Sanatçı, fantastik dünyasında, Freud’un düşmekten korktuğu o uçuruma atlar, Edip Cansever şiiriyle, özellikle de “Ben Ruhi Bey Nasılım” diye sorduğu şiiriyle uçuruma çağırarak, fantastik, travmatik Gerçek’imizle yüzleştirir bizleri: Hepimiz travma mağduruyuzdur, bu nedenle durmadan ötekilere  “Ben nasılım?” “Ben nasılım?” diye sorarız. İlksel Ötekilerin yanıtsızlığının açtığı yarayı, güncel ötekilerin nasıl olduğumuza dair yanıtlarında sarmaya çabalarız. Şair ise bir terapist gibi, her öznenin bu biteviye çabası karşısında, aynalara bakmayı değil, iyi, usulüne uygun gömülmedikleri için hortlamış “ölülerimizi gömmeyi” önerir.    

 

 

Özgeçmiş

 

Cem Kaptanoğlu, İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi 1983 yılı mezunu. 1993 yılından, 7 Şubat 2017 tarihli 686 sayılı KHK ile kamu görevinden çıkarılıncaya kadar Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri AD öğretim üyesi olarak çalıştı. Klinik psikiyatri, ruhsal travma, kültür-psikanaliz ve psikoterapiler, politik psikoloji alanlarında çalışmaları var. Türkiye Psikiyatri Derneği destekleyici psikoterapi çalışma birimi eğitici ve koordinatörlüğü görevini sürdürüyor. Türkiye İnsan Hakları Vakfı kurucu üyesi olan Cem Kaptanoğlu’nu insan hakları alanında da çalışmaları bulunmakta.

 

 

 

Monday the 30th. Türkiye Psikiyatri Derneği İstanbul Şubesi Resmi Web Sayfası - Joomla Templates