PD İstanbul Şubesi Bahar Dönemi Eğitim Etkinlikleri
 
 
2 Mayıs 2017 Salı 
 
2.Modül
 
19:00-21:00
 
FMRI Araştırmaları Bize Ne Anlatıyor? 
 

 

 

Başvuru: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

 

 

 

YER: Türkiye Psikiyatri Derneği İstanbul Şubesi –Yeni Ofis

 

Meşrûtiyet mah. Halaskargazi cad. No:128 K:1 Şişli istanbul  

(Site katlı otopark karşısı, Kütahya Porselen yanı)


 

 


Not : Katılım 50 kişi ile sınırlandırılmıştır.Lütfen kayıt yaptırınız.
Türkiye Psikiyatri Derneği üyelerine ücretsiz olup kayıtta öncelik verilecektir.
 
 

 

*TPD İstanbul şubesinin eğitimlerini internet sitemizden (tpdistanbul.psikiyatri.org.tr )

   

 ya da http://www.psikiyatritoplantilari.com adresinden takip edebilirsiniz 

 

 

*  TPD'ye üyelik işlemlerinizi, Şube Yönetim Kurulu Üyeleriyle, Şube sekreterimiz Emel Şen Kaynak ile iletişime geçerek, TPD İstanbul Şubesi eğitimlerinde, Ulusal Psikiyatri Kongresi'nde ya da Klinik Eğitim Sempozyumu'nda TPD Standı'nda yapabilirsiniz .
 

 

      

Aidat ödemelerinizi www.psikiyatri.org.tr adresinden online olarak gerçekleştirebilirsiniz.

 

 

 

 

 

 

Dr. Alişan Burak Yaşar

 

TPD İstanbul Şubesi YK adına

 

Şube Bilimsel Toplantı Sekreter

 
 
 
  1. Modül

21 Mart 2017'de yapıldı : 

 

Başlık: Psikiyatri ‘de Beyin Araştırmalarının Bugünü ve Geleceği

 

Psikiyatri, basitçe zihin, duygu ve davranış bozukları üzerine odaklanmış bir tıp dalı olarak bilinir. Her ne kadar odaklandığı konu iyi bilinse de hastalığa neden olan organ hakkındaki bilgiler sınırlıdır. Pek çok psikiyatrist kendini klinisyen ve uygulayıcı olarak görür ve hastalığa neden organın fizyoloji veya anatomisi hakkında bilgilerini artırmaya ihtiyaç duymaz. Dolaysıyla hastalık patofizyolojindeki ayrıntılarda da uzakta kalır veya çok yüzeysel bilir. Bu durum bir kardiyoloğun kalbi bilmeden hasta tedavi etmesine benzemektedir. Psikiyatri alanında bu eksiklik psikiyatristlerin patofizyolojiyi barındıran organı daha iyi bilmesi giderilebilir. Bu konuşmada konuya giriş olarak beyin araştırmalarında gelinen noktadan bahsedilecek ve daha sonra zihnin çalışmasından yola çıkarak bütüncül yaklaşımların psikiyatrik hastalıklardaki yerinden bahsedilecektir. 

 

 

 

 

2. Modül

 2 Mayıs 2017'de:

 

FMRI Araştırmaları Bize Ne Anlatıyor? : Bir fMRI araştırmasını nasıl okumalı ve değerlendirmeliyiz. 

 

Bu konuşmada son yıllarda yaygın olarak kullanılan fMRI tekniği hakkında çok kısa bir bilgi verildikten sonra; yapılan araştırmaların daha iyi anlaşılması dikkat edilecek noktalardan bahsedilecektir. Buradaki temel amaç fMRI çalışmalarının anlaşılması ötesinde bu alanda yeni araştırma yapacak kişilere yol gösterici ipuçları sağlamaktır. 

 
 


Özgeçmiş
 

Prof. Dr. Ali Saffet Gönül ilk ve orta öğretimi TED Ankara Kolej’inde, lise eğitimi İzmir Bornova Anadolu Lise’sinde tamamladı. Tıp eğitimini Hacettepe Tıp Fakültesi’nde aldı. Tıp eğitimi sırasında kısa süreli olarak İngiltere’nin Sheffield kentinde NHS hastanesi Nefroloji Ünitesinde çalıştı. Psikiyatri ihtisasını Erciyes Üniversitesi Psikiyatri Anabilim dalında yaptı. İhtisası sırasında kısa süreli eğitimler için Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları hastanesinde Dr. Şahap Erkoç ve Almanya’nın Bremen Üniversitesinde olaya ilişkin potansiyeller konusunda Prof. Canan Başar Eroğlu ile çalışma şansını elde etti. 2002 yılında Prof. Dr. Simavi Vahip’in daveti ile Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilim dalı Affektif Hastalıklar Birimine katılan Dr. Gönül, burada beyin görüntüleme çalışmalarına devam etti. 2004 yılında doçent oldu ve aynı yıl Fransız Hükümetinin Charcot Bursu ile Strasburg’da bulunan Louis Pasteur Üniversitesi Fizik Biyoloji Enstitüsünde yapısal ve fonksiyonel beyin görüntüleme konusunda eğitim aldı. Bir yıl süre ile Amerika Birleşik Devletleri’de Stony Brook Üniversitesi Psikiyatri ve Davranış Bilimleri Kliniği ve Brookhaven National Labarotory’de post-doc olarak çalıştı. 2007 yılının Mayıs ayında Georgia’daki Mercer Üniversitesi Psikiyatri ve Davranış Bilimleri Bölümüne klinik psikiyatri doçenti olarak atanmış, 2014 yılında aynı bölümde profesör olmuştur. European Neuropsychopharmacology Kongrelerinde 3 kez poster ödülü alan Dr. Gönül, 2003 yılında bu kongreleri düzenleyen kolejin “fellowship” ödülünü kazandı. Yine aynı yıl ABD’de Society of Biological Psychiatry tarafından verilen uluslar arası seyahat desteğini alma hakkını elde etti. 2007 yılında New York Bilimler Akademisi’nin “fellowship” ödülünü̈ alan Dr. Gönül; 2009 yılında Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilim dalı bünyesi altında SoCAT (Standardization of Computational Anatomy Techniques for Cognitive and Behavioral Sciences) beyin görüntüleme laboratuvarını (http://www.socatlab.com) kurdu. Ocak 2011 yılında Ege Üniversitesi Rektörlüğü tarafından psikiyatri profesörlüğüne atandı. Halen Türkiye’de Ege ve ABD’de Mercer Üniversitelerindeki görevlerine devam etmektedir. Elliden fazla uluslar arası indekse giren araştırma makalesi, 100'den fazla uluslar arası kongrelerde sunulmuş posteri vardır. BMC Psychiatry Affective Disorders Bölümü yardımcı editörü ve Journal Affective Disorders Dergisi yayın kurulu üyesidir. Pek çok ulusal ve uluslar arası dergide hakemli yapmaktadır.  

Wednesday the 1st. Türkiye Psikiyatri Derneği İstanbul Şubesi Resmi Web Sayfası - Joomla Templates