Önemli Uyarı:Toplantı Yeni Adresimizde yapılacaktır. 

 

 

 

TPD İstanbul Şubesi Bahar Dönemi Eğitim Etkinlikleri 

 

  

Psikiyatride Kullanılan Klinik Ölçekler ve

Klinik Görüşme 

   

 

Prof. Dr. Ömer Aydemir

 

Prof. Dr. Timuçin Oral

 

Prof. Dr. Tamer Aker

 

 

 

4 Şubat 2017 Cumartesi

 

10:00-17:00

 

 

 

 

YER: Türkiye Psikiyatri Derneği İstanbul Şubesi –Yeni Ofis

 

Meşrûtiyet mah. Halaskargazi cad. No:128 K:1 Şişli istanbul  

(Site Katlı Otopark karşısı, Kütahya Porselen yanı))

 

 

Başvuru: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

 

 

 


Not : Katılım 30 kişi ile sınırlandırılmıştır.Lütfen kayıt yaptırınız. 

 

Türkiye Psikiyatri Derneği üyelerine ücretsiz olup kayıtta öncelik verilecektir.

 Üye olmayan katılımcılar için katılım bedeli 50 TL'dir.

 

 

*TPD İstanbul şubesinin eğitimlerini  internet sitemizden (tpdistanbul. psikiyatri.org.tr ) ya da http://www. psikiyatritoplantilari.com  adresinden takip edebilirsiniz.   

 

*TPD'ye üyelik işlemlerinizi, Şube Yönetim Kurulu Üyeleriyle, Şube sekreterimiz Emel Şen Kaynak ile iletişime geçerek, TPD İstanbul Şubesi eğitimlerinde, Ulusal Psikiyatri Kongresi'nde ya da Klinik Eğitim Sempozyumu'nda TPD Standı'nda yapabilirsiniz .


 * Aidat ödemelerinizi www.psikiyatri. org.tr adresinden online olarak gerçekleştirebilirsiniz.

 

*Dernek Adresi: Şehit Muhtar Mahallesi, Öğüt Sok. No:20 K:1 D:1 Taksim / Beyoğlu - İSTANBUL   Tel: 0212244 96 66 /67

Dr. Alişan Burak Yaşar

 

TPD İstanbul Şubesi YK adına

 

 

 

Sunum Planı

 

 

 1. Psikiyatride Ölçek Kullanımının İlkeleri: Psikometrik özellikler, ölçek seçimi, ölçek uygulamasıyla ilgili genel bilgi ve kavramlar  Ö. Aydemir     
 2. Klinik değerlendirme ölçeklerinin kullanım ilkeleri: Ölçeklerin temel özellikleri, maddelerin içerikleri ve uygulama özellikleri gözden geçirilecektir. Tanıtımların ardından ölçekler için bir video görüşmesi izlenecek, sonrasında puanlama yapılarak ilkeleri tartışılacaktır.
  1. HAM-D: Hamilton Depresyonu derecelendirme Ölçeği  Ö. Aydemir
  2. MADRS: Montgomery Asberg Depresyonu Derecelendirme Ölçeği  Ö. Aydemir
  3. PANSS: Pozitif ve Negatif Belirtileri Değerlendirme Ölçeği   T. Oral
  4. YMRS: Young Mani ölçeğinin kullanım ilkeleri   T. Oral
  5. CAPS: Travma Sonrası Stres Bozukluğunda Kullanılan Ölçekler: T. Aker 

    

    

   ÖZGEÇMİŞLER

   Prof. Dr. Ömer Aydemir

   1989 Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezunudur. İzmir Atütürk Eğitim Araştırma Hastanesinde 1995 yılında uzman, 1998 yılında Celal Bayar Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dalında yardımcı doçent , 1999 yılında doçent ve 2005 yılında profesör unvanı almıştır. Halen aynı üniversiteside görev yapmaktadır. 2001 yılında Celal Bayar Üniversitesi’nde duygudurum bozuklukları birimini ve programını kurmuş,  2004-2011 yılları arasında Türkiye Psikiyatri Derneği Duygudurum Bozuklukları Bilimsel Çalışma Birimi’nin koordinatörlüğünü ve Bipolar Bozukluklar Derneği’nin başkanlığını yapmıştır. Psikiyatride Güncel Dergisi yardımcı yayın yönetmenliği yapmış olup halen derginin Yayın Yönetmeni ve TPD yayıncılık  kurulu üyesidir. Temel çalışma alanı duygudurum bozuklukları olmakla birlikte, 1997 yılından bu yana sağlıkta yaşam kalitesi çalışmalarını sürdürmektedir ve 2006-2009 yılları arasında sağlıkta yaşam kalitesi alanında Dünya Sağlık Örgütü işbirliğiyle Avrupa Birliği projesi tamamlamıştır. Sağlıkta Yaşam Kalitesi Derneği (SAYKAD) kurucu üyesidir ve 2011-2013 yılları arasında yönetim kurulu başkanlığını yürüttüğü dernekte halen genel sekreterlik görevi yapmaktadır. Psikiyatride kullanılan pek çok değerlendirme aracının psikometrik çalışmasını yürütmüştür. Depresyonda ve bipolar bozukluklarda kalıntı belirtiler, işlevsellik ve yaşam kalitesi ile ilgili çalışmaları bulunmaktadır. Ulusal ve uluslararası dergilerde yaklaşık olarak 100 tane makalesi yayınlanmıştır. Editör, yazar veya çevirmen olarak 11 kitap veya kitap bölümü çalışması bulunmaktadır. TPD İki Uçlu Bozukluklar Sağaltım Kılavuzu editörüdür.

    

   Prof. Dr. E. Timuçin Oral

   1984 yılında Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesini bitirdikten sonra,  1990 yılında Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesinde uzman, 1995 yılında Doçent olmuş, 2003 yılında aynı hastanenin Raşit Tahsin Duygudurum Merkezini kurmuş, 2005-2008 yılları arasında 5.Psikiyatri klinik şefi olarak çalışmıştır. Emekli olduğu 2009 yılına kadar Raşit Tahsin Duygudurum Merkezi sorumluluğunu yürütmüştür. Daha önce Yeditepe Üniversitesi Tıp ve Dişhekimliği Fakültelerinde, emeklilik sonrası da İstanbul Ticaret Üniversitesi Psikoloji Bölümünde Lisans ve Yüksek Lisans dersleri, BoğaziçÜniversitesi Psikoloji Bölümünde de Doktora dersleri vermiş, 2013 yılında profesör ünvanı almıştır. Bipolar Bozukluklar Derneği Yönetim Kurulu üyeliği ve Uluslararası Bipolar Bozukluklar Derneği (ISBD) Avrupa temsilciliği yapmış, İstanbul Tabip Odası Onur Kurulu üyeliği, kurucu üyelerinden olduğu Türkiye Psikiyatri Derneğinde Merkez Yönetim Kurulu ve Merkez Denetim Kurulu üyeliği, İstanbul Şube Başkanlığı, Psikiyatrik Araştırmalar ve Duygudurum Çalışma Birimleri Koordinatörlüğü, Yeterlik Yürütme Kurulu Üyeliği, Bilimsel Toplantılar Düzenleme Kurulu Başkanlığı, Psikiyatride Güncel Dergisi yardımcı yayın yönetmenliği yapmış olup halen TPD Genel Başkanıdır. İlgi alanı ağırlıklı olarak Duygudurum Bozukluklarının Tanı ve Tedavisi, Sanat ve Psikopatoloji ilişkisidir. “Açık Radyo”da 2000 yılında Engin Geçtan ile birlikte “Dünya Hali” ve 2016 yılnda Şenol Ayla ile birlikte “Sanat Uzun İlham Sonsuz” programlarını yapmıştır. İkiyüzün üzerinde kongre bildirisi, ulusal ve uluslararası dergilerde yüzün üzerinde makalesi, sekiz kitap  bölümü, editörlüğünü yaptığı iki kitap ve eş yazarı olduğu, Araştırma ve Klinik Uygulamada Biyolojik Psikiyatri-Duygudurum Bozuklukları adlı bir de kitabı bulunmaktadır. İ

    

   Prof. Dr A. Tamer Aker

   1991 yılında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi'nden mezun oldu. Aynı yıl Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi'nde psikiyatri eğitimine başladı. 1992'de PAUD İstanbul temsilciliği görevini devraldı ve Türkiye Psikiyatri Derneği'nin kurucu üyelerinden oldu. 1996'da psikiyatri uzmanlığını ve 2000 yılındaki psikiyatri doçentliğini aynı kurumda aldı. 2002'de Kocaeli Üniversitesi Psikiyatri AD'daki görevine başladı. Bu üniversitede Halk Sağlığı Bilim uzmanlığı'nı aldı. 2004 yılında Ruhsal Travma Yüksek Lisans Programı'nın kuruluşunda yer aldı. 2006'da psikiyatri profesörü oldu. 2015'de Travma ve Afet Çalışmaları Uygulamalı Ruh Sağlığı AD'nın kuruluşunda görev aldı. Aynı Anabilim Dalı'nda doktora programının başlamasına katkıda bulundu.  Afetlerde Psikososyal Hizmetler Birliği (APHB)'nin kurucu üyesiydi. 2012-2014 yılları arasında Türkiye Psikiyatri Derneği MYK üyesi olarak görev aldı. Halen Bilgi Üniversitesi'nde Travma ve Afet Ruh Sağlığı Programlarında çalışmakta, Dünya Sağlık Örgütü'nün danışmanlığını yapmaktadır.
Wednesday the 1st. Türkiye Psikiyatri Derneği İstanbul Şubesi Resmi Web Sayfası - Joomla Templates