TPD İstanbul Şubesi Güz Dönemi Eğitim Etkinlikleri

 

 

  RUH SAĞLIĞI UYGULAMALARINDA ŞİDDET SORUNU 

VE BAŞ ETME YOLLARI

 

 

AHMET TÜRKCAN

 

MURAT YALÇIN
 

 

 

27  Şubat 2018 Salı

 

18:30-20:30

 

 

Başvuru: tpdistanbul@yahoo.com

 

 

YER: Türkiye Psikiyatri Derneği İstanbul Şubesi 

 

Meşrûtiyet mah. Halaskargazi cad. No:128 K:1 Şişli istanbul  

(Site katlı otopark karşısı, Kütahya Porselen yanı)

 

Not : Katılım 50 kişi ile sınırlandırılmıştır.Lütfen kayıt yaptırınız.

Türkiye Psikiyatri Derneği üyelerine ücretsiz olup kayıtta öncelik verilecektir.

 

 

*TPD İstanbul şubesinin eğitimlerini internet sitemizden (tpdistanbul.psikiyatri.org.tr )

 ya da http://www.psikiyatritoplantilari.com adresinden takip edebilirsiniz 

 

*TPD'ye üyelik işlemlerinizi, Şube Yönetim Kurulu Üyeleriyle, Şube sekreterimiz Emel Şen Kaynak ile iletişime geçerek, TPD İstanbul Şubesi eğitimlerinde, Ulusal Psikiyatri Kongresi'nde ya da Klinik Eğitim Sempozyumu'nda TPD Standı'nda yapabilirsiniz .

 

 

* Aidat ödemelerinizi www.psikiyatri.org.tr adresinden online olarak gerçekleştirebilirsiniz.

 

 

Dr. Alişan Burak Yaşar

 

TPD İstanbul Şubesi YK adına

 

Şube Bilimsel Toplantı Sekreteri 


 

Toplantı Özetleri:


Psikiyatride Şiddet (Çalışan ve Hasta Güvenliği)

“Psikiyatride şiddet”, “işyeri şiddeti” ve “sağlıkta şiddet” kavramları çerçevesinde, çalışanlara yönelik şiddetin psikiyatri hizmetleri sırasında ortaya çıkmasıdır. Psikiyatride şiddeti önlemek ve başa çıkabilmek için ruh sağlığı alanında hizmet veren işyerlerinin şiddet önleme ve başa çıkma programı,

İşyeri çevresini de içeren özel güvenlik planı olmalı, tüm bu önlemler ve girişimler için öncelikle işyerinin şiddet riski açısından analizi yapılmalı, periyodik anket veya değerlendirmeler ile çalışanların görüşleri alınmalıdır. Acil, poliklinik, servis, hastane iç ve dış alanları, psikiyatride şiddet ile karşılaşılan başlıca alanlardır. Bu alanların her biri için şiddet önleme girişimleri farklılıklar gösterir. İşyeri organizasyonu ve çalışanların eğitimi çok önemlidir. Bu sunumda “Psikiyatride şiddet” konusu çalışan ve hasta güvenliği yönlerinden ele alınacak ve özellikle psikiyatri asistanları olmak üzere tüm psikiyatri çalışanlarına şiddeti önleme ve başa çıkmak için yardımcı olacak bilgiler verilecektir.  


Acil Psikiyatri Servisleri ve Kapalı Servislerde Eksite Hastaya Yaklaşım 

 

Psikiyatrik Acil Servisleri ve Kapalı Servisler, ruh sağlığı çalışanlarının akut davranış sorunlarıyla sıkça karşı karşıya kalabildikleri, hızlı bir değerlendirme ve müdahale gerektiren servisler. Özellikle eksite ya da eksitasyona meyilli hastalarla sık karşılaşılan bu servislerde gerekli önlemlerin alınmaması ve/veya etkin müdahalelerde bulunulamaması ruh sağlığı çalışanlarının şiddete uğrama riskini artırmaktadır. Hastanın eksite olma riskini arttıran; hastayla ve ortamla ilişkili etmenlerin yanı sıra, hastadaki yükselmenin öngörülebileceği bazı durumlar da tanımlanmıştır. Bu yaklaşımın temel amacı hastanın, tedavi ekibinin ve ortamın güvenliğinin sağlanması, hastanın davranış denetiminin geliştirilmesi ile olası şiddet olaylarınında da önleyici müdahalelerle azaltılmasının sağlanmasıdır.

 

 

 Özgeçmişler:


Uzm. Dr. Ahmet TÜRKCAN

1987 yılında Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun olmuş, 1992 yılında Bakırköy Ruh Sağlığı ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’nde uzmanlık eğitimini tamamlamış, 1998 yılından itibaren aynı hastanede şef yardımcısı olarak çalışmış, Genel Psikiyatri Servisleri, AMATEM, Ergen Genç Erişkin ve Adli Psikiyatri Servisleri’nde klinik ve idari görevlerde bulunmuştur. 2011 yılından itibaren Bakırköy Ruh Sağlığı ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’nde eğitim görevlisi olarak çalışmasını sürdürmektedir.


Uzm. Dr Murat Yalçın

İstanbul Üniversitesi Cerrahpașa Tıp Fakültesinden 2005 yılında mezun oldu. Cerrahpașa Tıp Fakültesinde 2008 yılında bașladığı ruh sağlığı ve hastalıkları uzmanlık eğitimini 2013 yılında tamamladı. 2013 yılında mecburi hizmet yükümlüğü kapsamında İstanbul Erenköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Eğitim ve Araștırma Hastanesine atandı, 2015 yılından bu yana aynı kurumda Başasistan olarak çalışmaya devam etmektedir. İlgi alanları 
psikanalitik psikoterapiler, psikosomatik tıp ve psikotik bozukluklardır.

Saturday the 24th. Türkiye Psikiyatri Derneği İstanbul Şubesi Resmi Web Sayfası - Joomla Templates